#przepisnaskore N°2
♥ ♥ ♥
Dziś mamy dla Was kolejny przepis z serii #przepisnaskore który stworzyłyśmy wraz z dziewczynami z @dermatolook!
Tym razem nieco bardziej orientalnie – spróbujcie hummusu z ciecierzycy ze świeżą kolendrą. Składniki tego przepisu starałyśmy się tak dobrać, aby miały dobroczynny wpływ na skórę i włosy. Może warto odstawić suplementy a wzbogacić naszą dietę właśnie o te niezbędne witaminy i mikroelementy?
Nie ma na co czekać, podwijamy rękawy i bierzemy się za gotowanie! Piękna skóra to nie tylko odpowiednia pielęgnacja lecz także styl życia i dieta!
♥ ♥ ♥
CO I JAK
- Poprzedniego dnia: Ciecierzycę dokładnie myję na sitku, pod bieżącą wodą i zostawiam do namoczenia w wodzie na co najmniej 12 godzin (wody powinno być około dwa razy tyle co ciecierzycy)*.
- Następnego dnia: Po namoczeniu wylewam ciecierzycę na sitko, jeszcze raz dokładnie przepłukuję. Przekładam do garnka, zalewam świeżą wodą – bez soli, ale z dodatkiem 2 liści laurowych oraz sody. Zagotowuję i na średnim ogniu gotuję przez ok. 1.5 godziny (w czasie gotowania pojawi się piana, którą zbieram łyżką i wyrzucam). W tej samej wodzie pozostawiam ugotowaną ciecierzycę do wystygnięcia.
- W czasie gotowania z ciecierzycy powinny spaść skórki (łupinki). Odcedzając wystudzoną ciecierzycę pozbywam się łupinek, co pozwoli uzyskać maksymalnie gładką konsystencję hummusu, będzie on też bardziej lekkostrawny.
- Do misy malaksera przekładam oczyszczoną ciecierzycę. Dodaję kolendrę, młody jęczmień, papryczkę jalapeno, pastę tahini, obrany i przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z limonki oraz oliwę.
- Miksuję na gładką masę, stopniowo i powoli dodając gazowaną wodę, aż do uzyskania pożądanej konsystencji (ja dodałam ok. 5 łyżek wody) oraz sól. Podaję ze zrumienionym pieczywem, świeżą kolendrą, jalapeno oraz czarnuszką.
*Jeśli nie macie tyle czasu możecie użyć ciecierzycy z puszki. Hummus nie będzie miał wtedy tak aksamitnej konsystencji, ale pozwoli Wam to zaoszczędzić czas.
TROCHĘ O SKŁADNIKACH
- Młody jęczmień – prawdziwa bomba witaminowa o dobroczynnym działaniu nie tylko na skórę lecz także na cały organizm. Z uwagi na bogaty skład znajdujemy go coraz częściej w różnych produktach pielęgnacyjnych. Dzięki wysokiej zawartości aminokwasów oraz enzymów posiada właściwości detoksykacyjne, przeciwzapalne oraz dezynfekujące. To wszystko dlatego, że w swojej budowie przypomina nieco cząsteczkę hemoglobiny. Ponadto zawartość kwasu pantotenowego, foliowego oraz bogactwo witaminy C, E i K sprawiają, że przyśpiesza on regeneracje i wspomaga gojenie się skóry, szczególnie w przypadku zmian wypryskowych i podrażnień 🖤
- Ciecierzyca – ceniona za pozytywny wpływ na stan skóry i włosów (ze względu na dużą zawartość cynku oraz witaminy B6). Cynk jest silnym przeciwutleniaczem oraz wspomaga szybką regeneracje uszkodzonej skóry. Ponadto wspomaga on produkcje kolagenu, hamując powstanie zmarszczek i działając odmładzająco. Cynk jest częstym składnikiem preparatów przeciwtrądzikowych z uwagi na działanie przeciwzapalne. Zanim zaczniemy suplementować go warto zasięgnąć po naturalne produkty bogate w ten ważny pierwiastek. Witamina B6 posiada działanie antyłojotokowe – dlatego też stanowi ważny suplement w terapii trądziku i skóry tłustej. Ponadto również ta cząsteczka wspiera syntezę kolagenu, przeciwdziałając procesom starzenia się skóry 🖤
- Sezam – bogaty w żelazo, cynk, selen, witaminy A, E i z grupy B, a także antyoksydanty, z których charakterystyczne są lignany – sezamol i sezamolina – ale także przeciwutleniacze flawonoidowe i fenolowe 🖤
- Kolendra – posiada właściwości przeciwbakteryjne i odkażające. Olej z nasion kolendry był kiedyś stosowany jako naturalny antybiotyk w przypadku zakażeń i stanów zapalnych. Od lat przypisuje się jej regeneracyjne właściwości i ceni się ja za swój dobroczynny wpływ na włosy. Kolendra wzmacnia włosy i chroni je przed zewnętrznymi czynnikami szkodliwymi. Zawiera także mnóstwo dobroczynnych minerałów – w tym dużą dawkę beta karotenu 🖤