Jak co roku, tuż przed Sylwestrem uzupełniam PodNiebieniową kategorię kanapka na kaca o nowy przepis i tak 2020 rok powitamy klasycznym Philly cheesesteak. Według oficjalnego przewodnika po Filadelfii (Visit Philadelphia) kanapka z pokrojonym grillowanym stekiem została wynaleziona w latach 30. XX wieku przez miejscowego sprzedawcę hot dogów. Pan Pat Olivieri, bo tak właśnie miał na imię, po ogromnym sukcesie swojej kanapki otworzył stekownię Pat’s King of Steaks, której menadżer – Joe Lorenza wpadł podobno dopiero w latach 40. na pomysł, aby na wierzch kanapki dodawać roztopiony ser. Połączenie jednego z drugim smakuje idealnie i chociaż ja polecam Wam do tego przepisu włoski ser Provolone, to myślę że klasyczny Cheddar też świetnie się sprawdzi. Zresztą spróbujcie sami!


CO I JAK

  • Stek z antrykotu wołowego dokładnie myję i kroję ostrym nożem na bardzo cienkie paseczki (uwaga! mięso należy kroić w poprzek włókien mięśniowych, w innym wypadku będzie twarde).
  • Wszystkie warzywa dokładnie myję, cebulę i czosnek obieram. Czosnek i pieczarki kroję w drobną kostkę, natomiast paprykę oraz cebulę siekam w piórka.
  • Na dużej patelni, na średnim ogniu smażę plastry boczku po 3-4 minuty z każdej strony. Przyrumieniony boczek zdejmuję z patelni i siekam go w drobne kawałki.
  • Na patelnię po smażeniu boczku wrzucam wszystkie pokrojone warzywa. Całość smażę przez około 8 minut do czasu, aż warzywa zmiękną. Usmażone warzywa zdejmuję z patelni.
  • Na tę samą patelnię wrzucam pokrojone mięso z boczkiem i mieszając obsmażam na dużym ogniu przez około 4 minuty. Zmniejszam ogień, dodaję warzywa i sos Worcestershire. Całość doprawiam solą i pieprzem oraz smażę do czasu, aż mięso będzie miękkie – około 4 minuty.
  • W tym czasie ser rozpuszczam na małym ogniu, na osobnej małej patelni – najprościej jest pokroić ser w grube plastry, położyć na suchej patelni i powoli podgrzewać na małym ogniu do całkowitego rozpuszczenia.
  • Bagietki kroję wzdłuż na pół, lekko podpiekam je na patelni grillowej. Dolną połówkę każdej bagietki smaruję majonezem, na wierzchu układam mięso z warzywami. Całość polewam roztopionym serem i przykrywam górną połówką bagietki. Podaję od razu.