Super prosty przepis na domowe, drożdżowe bułeczki do burgerów. Wyrabiamy ze sobą wszystkie składniki na ciasto, dajemy im chwilę czasu, posypujemy ulubionymi ziarnami, dziesięć minut w piekarniku i baza do domowego fast food’u gotowa! A gdy ciasto wyrasta, możecie poszukać pomysłów na domowe burgery tutaj: przepisy.


CO I JAK

  • Składniki na ciasto łączę ze sobą i wyrabiam na gładką masę (ręcznie lub mikserem z hakiem).
  • Miskę z ciastem przygrywam czystą ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Czas rośnięcia zależy od Was. Minimalny czas to około godziny, ale ciasto możecie przygotować wieczorem i zostawić je nawet na całą noc.
  • Wyrośnięte ciasto* dzielę na około 8 części, z których formuję kulki. Układam je w kilkucentymetrowych odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia  i odstawiam do wyrośnięcia na minimum 20 minut.
  • Piekarnik nagrzewam do 210°C (góra i dół, z termoobiegiem). Wyrośnięte bułki smaruję z wierzchu rozmieszanym jajkiem, posypuję sezamem i wkładam do rozgrzanego piekarnika.
  • Piekę przez około 12 minut do momentu, aż będą rumiane. Upieczone bułki podaję jeszcze ciepłe, z ulubionymi dodatkami.

* Wyrośnięte ciasto możecie wstawić do lodówki na kilka godzin, a nawet na całą noc. Zimne ciasto jest sztywniejsze, więc łatwiej jest z niego uformować “wyższe” i mniej płaskie bułeczki.