Podobno bób, albo się kocha, albo nienawidzi. Ja uważam, że to nie do końca prawda. Przecież bób tak wdzięcznie przyjmuje różne dodatki i przyprawy, że właściwie w zależności od naszej fantazji będzie smakował zupełnie inaczej. Na PodNiebieniu łączyliśmy już bób z maślanymi kurkami (przepis), twarożkiem i chrupiącym boczkiem (przepis) oraz z wieloma innymi dodatkami (przepisy z bobem). Dziś do tego grona dołącza wiosenna pasta z bobu i awokado. Poniżej znajdziecie prostą, ale efektowną propozycję podania i łatwy sposób na ugotowanie jajka w koszulce.


CO I JAK

  • Bób myję i wrzucam do garnka na osoloną i wrzącą wodę. Gotuję do momentu, aż będzie al dente (u mnie ok. 4 minuty, ale był to młody bób). W tym czasie przygotowuję dużą miskę z lodowatą wodą (najlepiej też z kostkami lodu). Ugotowany bób szybko odcedzam na sitku i od razu wrzucam go do wcześniej przygotowanej miski z zimną wodą. Takie “przemrożenie” bobu pozwoli zachować jego piękny zielony kolor i odpowiednią twardość. Dzięki temu bób będzie nam się też łatwiej obierało ze skórki.
  • Awokado myję, obieram, wyjmuję pestkę i przekładam do misy blendera. Dodaję obrany bób, sok z limonki, jogurt grecki, oliwę, kolendrę, sól oraz świeżo mielony pieprz. Całość miksuję na gładką masę.
  • Przygotowaną pastę z bobu i awokado wykładam na podpieczone wcześniej pieczywo żytnie, a całość posypuję listkami kolendry, chilli oraz skrapiam oliwą. Tak przygotowane tosty można podawać od razu lub przygotować do nich jeszcze jajko w koszulce zgodnie z poniższymi wskazówkami.

WERSJA Z JAJKIEM W KOSZULCE

  • Po zmiksowaniu pasty na gładką masę przygotowuję jajko w koszulce. W tym celu jajko myję, i ostrożnie rozbijam do kokilki lub filiżanki, tak aby nie naruszyć żółtka.
  • W średnim garnku zagotowuję niedużą ilość wody (ok. 5-6 centymetrów wysokości). Do wody dodaję ocet, ale jej nie solę. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszam ogień do minimum – chodzi o to, aby woda była bardzo gorąca, ale już nie bulgotała.
  • Na środek garnka wylewam delikatnie jajko. Jednocześnie łyżką zbieram białko i przesuwam w stronę żółtka “obtaczając” żółtko w białku. Gotuję około 2.5 minuty, a następnie wyjmuję z wody łyżką cedzakową i układam na grzance z pastą z bobu i awokado. Wierzch posypuję listkami kolendry, chilli oraz skrapiam oliwą. Podaję od razu.